“Gazze’den Sonra ‘İnsan-lık’ın Enkazını Kaldırmak!”

Gazze Paneli

KAİM (Kadıköy İmam Hatipliler) Vakfı öncülüğünde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde KIZILAY, KETEBE ve ERDEM Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Filistin’e Yardım Gecesi 02.03.2024 Cumartesi akşamı yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Programa, KAİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kübra FİLİKCİ ve önceki dönem TBMM Başkanı Prof Dr Mustafa ŞENTOP’un konuşmaları ile başlandı. “Gazze’den Sonra ‘İnsan-lık’ın Enkazını Kaldırmak!” temalı Gazze Paneli’nde Prof. Dr. İhsan FAZLIOĞLU (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) yöneticiliğinde, Prof. Dr. Ahmet Ayhan ÇİTİL (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Ömer TÜRKER (Marmara Üniversitesi), Prof. Dr. Tahsin GÖRGÜN (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Batı'nın bu katliamlara sessizliğinin tarihî ve felsefî arka planını irdeleyerek, çözüm önerilerinde bulundular. Müslümanlar olarak modern dünyada yeni bir ahlâkî yapılanmaya giderek, “doğru”nun “iyilik”in tanımlarını yeniden yapmak gerektiği; her türlü farklılıklarımıza rağmen bir ve birleştirici olmanın lüzumu; ve ümmet olarak güçlenebilmemiz için insana yatırım yapmaya daha çok ihtiyacımız olduğu dile getirildi. Gece, Prof. Dr. Ali Tan’ın ney ile Anadolu'nun çeşitli yörelerinden sunduğu ağıt icralarıyla sona erdi.

Programda toplanan bağışlar, KIZILAY aracılığı ile Filistinli kardeşlerimize ulaştırılacaktır.

Gazze Paneli'ne katılım sağlayan, başta akademisyen hocalarımıza, gönüllü olarak katkıda bulunan bursiyer öğrencilerimize ve halkımıza teveccühlerinden dolayı teşekkür ederiz.